{اخبار حوزه سلامت} افزایش خطرناک سکته مغزی!!


 

به گفته محققان، مرگ و میر ناشی از شایع ترین نوع سکته مغزی در سراسر جهان به میزان قابل توجهی در سه دهه گذشته افزایش یافته است و متاسفانه در سال های آینده نیز به شدت افزایش خواهد یافت.

به نقل از مدیسن نت، مرگ و میر ناشی از سکته مغزی ایسکمیک از ۲ میلیون در سال ۱۹۹۰ به بیش از ۳ میلیون در سال ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرده است. بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰ این رقم به نزدیک ۵ میلیون نفر برسد.

سکته مغزی ایسکمیک به علت انسداد جریان خون در مغز ایجاد می‌شود.

دکتر «لیز شیونگ»، نویسنده این تحقیق از دانشگاه تونگجی در شانگهای چین، گفت: «این افزایش در آمار مرگ و میر جهانی سکته مغزی ایسکمیک و پیش بینی افزایش بیشتر آن در آینده نگران‌کننده است، اما خوشبختانه سکته مغزی ایسکمیک قابل پیشگیری است.»


شیونگ در یک نشریه خبری گفت: «نتایج ما اینچنین نشان می‌دهد که ترکیبی از عوامل مربوط به سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی سرشار از سدیم همراه با عوامل دیگری مثل فشار خون بالا و شاخص توده بدنی بالا می‌تواند منجر به افزایش خطر سکته شود.»

وی در ادامه افزود: «افزایش کلی تعداد سکته‌های مغزی در سراسر جهان بیش از همه به دلیل رشد جمعیت و پیری است.»

محققان تعداد مرگ و میرها را برای سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ پیش بینی نموده و تخمین زدند که این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۴.۹ میلیون نفر خواهد رسید.

نویسندگان این مطالعه خاطر نشان کردند که اگر عوامل خطر کنترل یا پیشگیری نشوند، این رقم حتی می‌تواند به ۶.۴ میلیون هم برسد.

لازم است عوامل اصلی سکته مغزی را بشناسیم، هفت عامل خطر اصلی سکته مغزی عبارتند از:

سیگار کشیدن، رژیم غذایی سرشار از سدیم، فشار خون بالا، کلسترول بالا، اختلال عملکرد کلیه، قند خون بالا و شاخص توده بدنی بالا.


  • درج کننده مطلب: خانم نیلوفر شریفی
  • ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
  • ۱۰۶