{اخبار حوزه سلامت} پرخوری و اشتباه هایی که بعد از آن مرتکب می شویم!!


پرخوری تریتانت 

اگر بعد از مصرف وعده‌های غذایی سنگین و یا پرخوری در تعطیلات، تصمیم می‌گیرید در روزهای آینده تعداد کالری دریافتی خود را بشمارید، کم غذا بخورید و یا یک وعده غذایی را حذف کنید، در اشتباه هستید.

 حتما برای شما هم پیش آمده است که گاهی اوقات مانند تعطیلات نوروز، وعده افطار یا سحر در ماه رمضان و... پر خوری کنید و سپس به سرعت از این کار پشیمان شوید و به دنبال جبران باشید!

اما باید بدانید جریمه کردن خودتان و غذا نخوردن، این پرخوری را جبران نمیکند. 

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت متخصصان تغذیه به تمام کسانی که وعده‌های غذایی سنگین دارند، توصیه می‌کنند که برای جبران این وضعیت و جلوگیری از اضافه وزن، سراغ ۵ کار اشتباه نروند:

1. رفتن روی ترازو: وزن ما در ساعت‌های متفاوت در طول روز و شب متغیر است. این تغییر به دلایل متعدد ایجاد می شود، مثلا اگر شب گذشته غذای زیادی خورده‌اید و غذایتان هم مقداری شور بوده است، اینکه صبح روز بعد با اضافه وزن مواجه می‌شوید کاملا طبیعی است. پس در نتیجه  به جای اینکه به اضافه وزن فکر کنید، سعی کنید روزی با رژیم غذایی سالم را آغاز کنید.

2. نخوردن صبحانه: نخوردن صبحانه برای جبران پرخوری روزهای قبل اشتباه است. چون این کار باعث می‌شود تا شما در وعده ناهار و یا شام بیشتر از وضعیت عادی غذا میل کنید. تحقیقات متعدد نشان می‌دهد افرادی که صبحانه می‌خورند، نسبت به آنهایی که از خوردن صبحانه اجتناب می‌کنند، به نسبت سالم‌تر و دارای وزن مناسب تری هستند. البته هرگز صبحانه سنگین نخورید؛ به عنوان مثال بهتر است کمی میوه، یک عدد نان تست و یا مقداری غلات مخصوص صبحانه را برای وعده ی صبحانه خود انتخاب کنید.

3. انجام ورزش‌های سنگین: بعضی ها برای از بین بردن وزن اضافه شده به خاطر پرخوری، به یکباره تمرینات ورزشی خود را سنگین می کنند و بیش از اندازه به بدن شان فشار می آورند تا بلکه با این کار تمام کالری وارد شده را بسوزانند!! اما این کار اشتباه است. اگر هر روز به طور متوسط ۲۰ دقیقه ورزش می‌کنید، همان ۲۰ دقیقه را به ورزش اختصاص دهید و سعی کنید با کمی پیاده روی سریع، احساس سنگینی را از خودتان دور کنید. با این کار به بهترین شکل به هضم غذایتان هم کمک کرده‌اید.

4. حذف وعده‌های غذایی: اشتباه ترین کاری که می‌توانید بعد از یک روز پرخوری انجام دهید، این است که برای جبران این پرخوری، یکی از وعهده های غذایی تان را به طور کامل حذف کنید. به جای این کار بهتر است چند روز یا چند هفته دور غذاهای پر کالری ، غذاهای سرخ شده و شیرینی جات را خط بکشید. برای این کار سراغ میوه ها و سبزیجات بروید و سعی کنید معده خود را با میوه و سبزیجات تازه پر کنید.


  • درج کننده مطلب: خانم نیلوفر شریفی
  • ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  • ۵۲