{اخبار حوزه سلامت} حملات پانیک و راه هایی برای کنار آمدن با آن!


 

 

حمله پانیک یا "پانیک اَتَک" (Panic attack )، بروز حملات ناگهانی سرشار از احساس ترس و اضطراب شدید است که هر بار به صورت ناگهانی و در یک بازه زمانی بسیار کوتاه اتفاق می‌افتند.

 به نقل از نشریه "هندوستان تایمز"، متخصصان اظهار کرده اند اضطراب و حملات پانیک می توانند تجربه ای ناخوشایند برای افراد باشند، به همین دلیل یادگیری برخی تکنیک ها برای مقابله با این احساسات و تجربیات ناخوشایند بسیار موثر هستند.

متخصصان توصیه هایی را برای غلبه و کنترل بر حملات پانیک و اضطراب ارائه کرده اند که در زیر به برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

* تنفس عمیق:

تنفس عمیق به آرامش کمک می کند. برای این کار روی دم و بازدم یکنواخت تمرکز کنید. این کار به ایجاد تمرکز مجدد در ذهن شما کمک می کند.

* حالت بدن:

در هنگام حمله پانیک افراد قوز کرده و از قلب و ریه های خود محافظت می کنند اما کار این خوب نیست. در این مواقع باید شانه‌های خود را به عقب بکشید، بایستید یا بنشینید و پاها را باز کنید. این یک تمرین بسیار مفید است.

* تغذیه:

خوردن بیش از حد قند و شکر و شیرینی جات، منجر به بدتر شدن احساس اضطراب در افراد می شود. به جای مصرف شکلات یا آب نبات یا شیرینی های پر از شکر، سراغ پروتئین بروید یا مثلا یک لیوان آب بنوشید تا آرام شوید.

* کنترل خود:

در مواقع اضطراب، ممکن است حال شما بسیار بد شود، به طوری که گاهی این احساس به شما دست می دهد که می خواهید بمیرید اما در این مواقع باید آماده و هوشیار باشید و به خود یادآوری کنید که این فقط یک حمله پانیک بوده و موقت است.


  • درج کننده مطلب: خانم نیلوفر شریفی
  • ۱۴۰۱/۱۲/۱۵
  • ۴۸