{اخبار حوزه سلامت} خواب خوب و تاثیر آن بر حافظه!!


خواب

 

خواب خوب بخش مهمی از سلامتی است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد خواب عمیق حتی میتواند از کاهش حافظه مرتبط با آلزایمر محافظت کند.

در حالی که اختلال خواب با تجمع سریع‌تر پلاک‌های بتا آمیلوئید در مغز ارتباط دارد، دانشمندان متوجه شدند که خواب عمیق با موج آهسته می‌تواند در برابر کاهش حافظه در افرادی که بار بالای بیماری آلزایمر دارند حفاظت کند.

به گفته کارشناسان، خواب خوب و عمیق می‌تواند به کاهش برخی از مخرب‌ترین پیامدهای زوال عقل کمک کند.

البته محققان پیش از این دریافته بودند که کاهش یافتن میزان خواب عمیق فرد می‌تواند نرخ سریع‌تری از تجمع بتا آمیلوئید در آینده را در مغز او پیش‌بینی کند.

«متیو واکر»، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد علوم اعصاب و روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا برکلی، اشاره میکند: «ایده ذخیره شناختی هدفی قانع کننده برای محققان خواب است.»

وی در ادامه می افزاید: « خواب برای حافظه بسیار حیاتی است، خواب یکی از آن بخش‌های گمشده در پازلی است که دقیقاً به ما می‌گوید چرا دو نفر با مقادیر یکسانی از آسیب‌شناسی بد و شدید آمیلوئید، حافظه ی بسیار متفاوتی دارند.»

این مطالعه شامل ۶۲ سالمند سالم بود. آنها در آزمایشگاه می‌خوابیدند در حالی که محققان امواج خواب آنها را با دستگاه الکتروانسفالوگرافی (EEG  ) زیر نظر داشتند. پس از آن تیم تحقیق از یک اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET  ) برای اندازه گیری میزان رسوبات بتا آمیلوئید در مغز شرکت کنندگان استفاده کرد. در حالی که نیمی از شرکت کنندگان این پروژه دارای مقادیر بالایی از رسوبات آمیلوئید بودند، نیمی دیگر این رسوبات را نداشتند.

بعد شرکت کنندگان تست حافظه که شامل تطبیق نام‌ها با چهره‌ها میشد را انجام دادند.

آنهایی که دارای مقادیر بالایی از رسوبات بتا آمیلوئید در مغزشان بودند و همچنین خواب عمیق‌تری داشتند، در تست حافظه بهتر از کسانی بودند که همان میزان رسوبات را داشتند و بدتر می‌خوابیدند. اما در گروه بدون رسوبات، خواب عمیق آن ها باعث بهبود حافظه نشد.

پس از کنترل سایر عوامل، محققان این را دریافتند خواب عمیق حتی در مواجهه با آسیب شناسی مغز به حفظ عملکرد حافظه کمک بسیاری می‌کند.

واکر می‌گوید: «خواب عمیق را تقریبا میشود مانند یک قایق نجات در نظر گرفت که حافظه را زنده نگه می‌دارد، نه اینکه حافظه به دلیل آسیب‌شناسی بیماری آلزایمر به پایین کشیده شود. و مهم تر اینکه راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم خواب را حتی در افراد مسن‌تر بهبود بخشیم.»


  • درج کننده مطلب: خانم نیلوفر شریفی
  • ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  • ۱۵۵