{اخبار حوزه سلامت} آیا ماساژ دادن چشم خطرناک است؟


ماساژ چشم 

                                                                                                      

یک فلوشیپ قرنیه گفت: " در زمان عفونت، باید از ماساژ دادن چشم پرهیز شده و چشم ها را شست و شو داد؛ زیرا ماساژ دادن چشم، ممکن است باعث خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه گردد. "
حسین سیاتیری، فلوشیپ قرنیه با بیان این نکته افزود: " عوامل آسیب‌رسان به سلامت چشم ها را می توانیم در دو دسته عفونی و غیرعفونی بررسی کنیم. باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها جزء عوامل عفونی هستند و ضربه، مواد شیمایی اسیدی یا قلیایی و سوختگی و موارد مشابه در دسته دوم قرار می‌گیرند. "

او اینچنین ادامه داد: " مواد قلیایی در صورت تماس به داخل نسوج چشم نفوذ کرده و باعث مشکلاتی می شود؛ در حالی که مواد اسیدی طی واکنش هایی سد ایجاد می‌کنند. بنا براین تماس چشم با عوامل شیمیایی بازی (قلیایی ها) نگران کننده ‌تر می باشد. "

این فلوشیپ قرنیه در ادامه تأکید کرد: " کسانی که به اقتضای شغل شان با براده‌های آهن یا آتش سروکار دارند، باید در حین کار از عینک‌های محافظ استفاده کنند و ضروری است به طور مرتب به متخصص چشم مراجعه نمایند. "


وی به این نکته تصریح کرد: " در صورت پاشیده شدن حلال‌های نفتی و رنگ به داخل چشم، اولین اقدام، شست و شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن حتماً به مرکز درمانی مراجعه شود. "

سیاتیری با تأکید بر اینکه ماساژ موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه برای چشم فرد می‌شود، گفت: " درد، سوزش، حساس شدن چشم، ناتوانی در باز کردن پلک و ترس از نور، از نشانه‌های عفونت به شمار می‌آیند که در این موارد، از ماساژ چشم بایستی پرهیز شود او تاکید کرد شست و شو اقدام منطقی‌تری است. "

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه چرا نباید قطره‌های اشک مصنوعی یا نگه دارنده را زیاد مصرف کرد، گفت: " در مورد استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یا نگهدارنده محدودیت هایی وجود دارد و بهتر است از استفاده بی رویه خودداری شود. "

این فلوشیپ قرنیه در ادامه بیان کرد: " در صورت ورود خرده شیشه به داخل چشم، بهتر است فرد در سریع ترین زمان ممکن به مراکز درمانی مراجعه نماید، خارج کردن شیشه از داخل چشم با چشم غیر مسلح کار آسانی نیست و ممکن است تلاش‌ها بی نتیجه باشد پس باید این کار توسط متخصصی و با تجهیزات مناسب انجام شود. در ثانی شیشه یک ماده خنثی است و اگر وارد چشم شود، به شکلی که نتوانیم آن را خارج کنیم، بسیار نگران کننده است. "

این متخصص خشکی چشم را یکی از مشکلات بسیار شایع در میان بانوان دانست و اینگونه ادامه داد: " مسائل محیطی مثل کار زیاد با کامپیوتر یا مصرف مقدار ناکافی آب در روز ، در ایجاد خشکی چشم تاثیر زیادی دارد؛ و معمولا اشک مصنوعی درمان جایگزین برای چنین افرادی است. "

سیاتیری در پاسخ به این پرسش که آیا تغذیه فرد در بروز خشکی چشم او نقش دارد، اظهارداشت: " بله، برای پیشگیری از خشکی چشم توصیه می‌شود کسانی که مستعد این مسئله هستند، از غذاهای آبکی و میوه‌ها استفاده کنند و مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا سه مانند ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهند . "


  • درج کننده مطلب: خانم نیلوفر شریفی
  • ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  • ۱۶