{اخبار حوزه سلامت} آیا غذاهای تند حافظه را ضعیف میکند؟


فلفل تریتا نت

 

تحقیقات جدید پژوهشگران  نشان می دهد که داشتن رژیم غذایی پر از ادویه و تند شده با فلفل قرمز با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است. علاوه بر این مطالعات انجام شده نشان دهنده ی این حقیقت است که  مصرف ادویه و فلفل باعث ضعف حافظه می شود.
محققان طی مطالعات جدید خود دریافتند افرادی که بیش از ۵۰ گرم فلفل و ادویه در روز می خورند، دو برابر بیش از سایر افراد در معرض کاهش حافظه و مشکلات فکری هستند.
این یافته ها بر خلاف جنبه های مثبت شناسایی شده برای مصرف غذاهای تند، از جمله ارتباط این غذاها با عمر طولانی تر، کاهش فشار خون و … است.
دکتر زومین شی، پژوهشگر ارشد این تیم مطالعاتی در این مورد گفت:

" در مطالعات قبلی ما مشخص شد که مصرف فلفل قرمز برای کاهش وزن بدن و فشار خون مفید است. اما در این مطالعه جدید، ما اثرات نامطلوب ناشی از مصرف ادویه و فلفل بر حافظه و قدرت شناخت در میان سالمندان پیدا کردیم. "

این مطالعه شامل بررسی شرایط حافظه بیش از ۴ هزار فرد بزرگسال چینی بود، این افراد ۱۵ سال تحت ردیابی قرار گرفتند.
به گفته محققان، غذاهای تندی که بر روی حافظه تاثیر منفی می گذارند شامل فلفل قرمز تازه و خشک بود، اما فلفل سیاه یا فلفل دلمه ای این تاثیر منفی را روی حافظه و ادراک افراد ایجاد نمی کرد.
دکتر شی در این رابطه گفت:

" فلفل قرمز یکی از پرمصرف ترین ادویه ها در جهان است. این فلفل به ویژه در آسیا در مقایسه با کشورهای اروپایی محبوب است.
در بسیاری از کشورهای آسیایی از شرق آسیا از چین و هندوستان گرفته تا کشورهای عربی، تقریباً از هر سه بزرگسال یک نفر از آن ها هر روز غذاهای بسیار تند استفاده می کند. "
ماده فعال فلفل قرمز، کپسایسین است. این ماده در هنگام مصرف یا تماس با هر بافتی احساس سوزش ایجاد می کند.  بررسی های انجام شده در گذشته نشان می دهد کپسایسین با کاهش وزن مرتبط است زیرا تصور می شود که متابولیسم را تسریع می کند و این مسئله کاهش چربی را افزایش می دهد.
با توجه به این تحقیقات توصیه می شود افراد میانسال و مسن کمتر از ۵۰ گرم فلفل و ادویه در روز مصرف کنند چون ممکن است این رژیم غذایی بر روی حافظه ، قدرت ادراک و افزایش احتمال آلزایمر در آن ها تاثیرگذار باشد.


  • درج کننده مطلب: خانم نیلوفر شریفی
  • ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  • ۵۷