{اخبار حوزه سلامت} تاریخ انقضای قرص های ویتامین و مکمل هم میگذرد؟


قرص مکمل تریتا نت

 

مصرف روزانه ویتامین ها و مکمل ها می تواند راهی برای تقویت بدن ما باشد. در واقع این مکمل ها مواد مغذی ضروری مانند ویتامین ب، ویتامین دی و کلسیم را که خیلی ها از رژیم غذایی نرمال و طبیعی خود دریافت نمی کنند، به بدن رسانده و بدن ما را از نظر ویتامین ها تامین می کند..
 
اگر چه ممکن است شما هم متوجه شده باشید که بعضی از این مکمل ها، تاریخ انقضا هم دارند. این تاریخ ها  معمولا با جمله ها  و عبارت های متفاوتی روی بسته بندی آن ها درج شده است. البته بعضی از این مکمل ها هم اصلا هیچ تاریخی ندارند، چون سازمان غذا و دارو آن ها را ملزم نکرده است که به ویتامین ها و مکمل ها تاریخ اضافه کنند.

 حال سؤال اینجاست که آیا باید نگران تاریخ انقضای آن ها باشیم یا خیر؟

بهترین زمان مصرف، تاریخ تعیین شده است
زمانی که صحبت از ویتامین می شود، متخصصان پیشنهاد می‌ کنند که ایت مکمل ها را قبل از تاریخ درج شده روی آنها مصرف کنید. با گذشتن تاریخ انقضای مکمل ها ممکن است خاصیت و توانایی آن ها بعد از مدت زمانی از بین برود. به همین دلیل توصیه می شود مکمل ها را در همان تاریخی که گفته اند مصرف کنید.

چقدر طول می‌ کشد تا خاصیت و توانایی ویتامین از بین برود؟
اگر کارخانه یا برندی که ویتامین را تولید کرده، روی آن مکمل تاریخ مشخص کرده است، یعنی تا زمان سر رسید آن تاریخ 100 درصد خاصیت مواد حفظ می‌ شود. اما بعضی اوقات خاصیت مواد بیش از زمان تاریخ انقضا هم حفظ شده و باقی می ماند..

بعضی از متخصصین بر این عقیده هستند که اغلب ویتامین ها را می توان تا دو سال بعد از تاریخ شان هم مصرف کرد؛ البته به شرطی که شرایط نگهداری آن ها مناسب و درست باشد. مثلا توصیه آن ها این است که ویتامین ها را داخل ظرف دیگری نریزید، آن ها را در هوای خنک نگه دارید، و ترجیحا آن ها را در مکان خشک به دور از نور خورشید و آفتاب قرار دهید.البته ویتامین های متفاوت دستورالعمل های مختلفی برای نگهداری دارند.

اگر ویتامین تاریخ گذشته استفاده کنیم چه؟
معمولا اگر از ویتامین تاریخ مصرف گذشته یا منقضی استفاده کنید، عوارض ‌جانبی خاصی را احساس نمی کنید.‌ فقط خاصیت آن ویتامین دیگر مثل یک ویتامین معمولی نیست.

مثلا سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد می کند که خانم های باردار هر روز 400 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند. اما اگر مکملی که مصرف میکنند، تاریخ گذشته باشد، تاثیری برایشان ندارد. به خاطر همین موضوع مهم است که به تاریخ ویتامین ها دقت کنید تا از خاصیت و فواید شان به طور کامل بهره‌ ببرید.


  • درج کننده مطلب: خانم نیلوفر شریفی
  • ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
  • ۵۰